Ben Kimim?

Merhabalar, ben Ahmet Hakan Ekizer

                     İzmir doğumluyum. Aslen Konya-Seydişehirliyim.      Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nden 2000 yılı haziran ayında Komiser Yardımcısı olarak mezun oldum ve mezuniyet tayin kurası neticesinde Nevşehir Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü Sistem İletişim Büro Amiri vekili olarak göreve başladım. Ekim 2000 tarihinde yine aynı ilde İstihbarat Şube Müdürlüğü bünyesinde Bilgi İşlem Büro Amiri vekili olarak görev aldım. 2002 yılı Ağustos ayında Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü, Suç Araştırması ve Dijital Delil İnceleme Büro Amirliğinde göreve başladım. Yüksek lisansımı Bilişim Sistemleri ve Güvenliği üzerine tamamladım. Bu dönemde Emniyet Teşkilatının ilk Dijital Delil İnceleme (Adli Bilişim) laboratuvarının kurulması aşamasında görev aldım ve birçok suç soruşturmasında Adli Bilişim incelemeleri gerçekleştirdim.

                    Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü’nün İçişleri Bakanlığı onayı ile kapatılarak EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesine aktarılması neticesinde 2004 Mayıs ayında önce geçici görevli olarak sonrasında da asaleten atamayla EGM KOM Daire Başkanlığı Yüksek Teknoloji Suçları ve Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü Teknik Operasyon ve Dijital Deli İnceleme Büro Amirliğinde görev yapmaya başladım. Birimin teknik altyapısının kurulma aşaması çalışmalarından sonra ülkemizde ses getiren birçok bilişim suçları operasyonunda yer almakla birlikte, KOM’un görev alanını ilgilendiren ülkemizde meydana gelmiş bazı sansasyonel suçlarda da Adli Bilişim incelemelerinde bulundum. 2006 Mayıs ayında çalıştığım YTSBS şubesinden yine KOM Daire Başkanlığı Narkotik Şube Müdürlüğü Afyon ve Türevleri Büro Amirliği bünyesine Operasyon Kısım Amirliği görevine atanarak uzmanlık alanım dışında bir süre çalıştım. 2006 Aralık ayında tekrar EGM Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na kişisel talebim doğrultusunda tayin edilerek Yazılım Şube Müdürlüğü bünyesinde yazılım ve sistem güvenliği konularında görev aldım. Bu görevim sırasında yazılım güvenliği ve merkezi internet web barındırma hizmetleri gibi projelerde bulundum.

                    2007 Eylül ayında yurtdışı geçici görevli olarak Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UN-MIK) – Organize Suçlar Daire Başkanlığı (DOC) – Teknik Dinleme Birimi’nde (Lawful Interception Unit) Sistem Yöneticiliği ve Birim Şefliği görevine başladım. Daha sonra yine aynı birim içerisinde (DOC) Yüksek Teknoloji Suçları Birimi Şefliği görevini de eşgüdümlü olarak yürütüm. 2009 yılı Şubat ayında Avrupa Birliği Balkanlar Misyonu’na (EU-LEX) geçiş yaparak burada EU-LEX icracı biriminde Organize Suçlar Daire Başkanlığı (OCIU) bünyesinde hem Yüksek Teknoloji Suçları ve Dijital Delil İnceleme Birim Şefliği (HTCIU) hem de Teknik Dinleme Birim Şefliği (LIU) görevlerini eşgüdümlü olarak yürüttüm. Bu görevim sırasında EU-LEX Dijital Delil İnceleme Laboratuvarı ile Teknik Dinleme Merkezinin kurulması çalışmalarını hem birim şefi hem de EU Proje yöneticisi olarak gerçekleştirdim. 2011 Şubat ayında EU-LEX Misyonu Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görevini alarak, Avrupa Birliği Komisyonu Ofisi (ECLO) ile koordineli olarak Kosova, Makedonya, Sırbistan gibi Polis Teşkilatlarının 27 değişik Bilgi Sistemleri Yazılım ve Donanım Projelerinde, Proje yöneticisi olarak çalışmalarda bulundum. Bu çalışmalardan bazıları Kosova Polisi Siber Suçlarla Mücadele Biriminin yapılandırılması, Makedonya ve Sırbistan Sınır Yönetim Sistemi, Polis Veri Tabanı Yönetim ve Suç Analizi Sistemi, Kosova Polisi’nin E-Devlet Entegrasyonu, Kosova, Hırvatistan, Slovenya ve Sırbistan Polisi Teknik Dinleme biriminin sistemlerinin ETSI standartlarına göre revize edilmesi projesi vs. dir. Akabinde ECLO Proje yöneticisi pozisyonu ile AB hibeleri kapsamında Eski Yugoslavya’da bağımsızlığını ilan etmiş 7 ülkenin (Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Kosova, Hırvatistan, Slovenya ve Bosna) Siber Suçlarla Mücadele Kapasite artırımı, Güvenlik birimleri veri merkezleri kurulumu ile çeşitli bilgi sistemleri entegrasyonu ve Teknik Dinleme Merkezleri implementasyonu gibi bazı projelerde dahil olmak üzere bir çok projede eş güdümlü olarak görev aldım.

                    2012 Ağustos ayında Yurt dışı geçici görevimden dönerek zorunlu şark hizmeti kapsamında atandığım Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü emrinde Emniyet Amiri rütbesiyle göreve başladım ve 2012 Ağustos ayında Diyarbakır Eğil İlçe Emniyet Amiri olarak atandım. 2014 Şubat ayında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne Şube Müdür yardımcısı akabinde de Şube Müdür Vekili olarak görevlendirildim. 2014 yılı Haziran ayı itibariyle sona ermiş olan şark görevim neticesinde Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığına atamam gerçekleşti ancak 2015 Ekim ayına kadar Diyarbakır ilinde Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevini ifa ettim.  2015 Ekim ayında  EGM Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığında Ankara’da göreve başladım.  İlk 4 aylık süre içerisinde önce Bilişim Ağları Şube Müdürlüğü görevini ifa ettikten sonra Sistem Şube Müdürlüğü görevine atandım. Akabinde 2016 Aralık itibari ile de EGM Siber Suçlar Daire Başkanlığı Adli Bilişim Şube Müdürü olarak yeni görevime başladım ve 2018 Mayıs ayına kadar bu görevi ifa ettim. 2018 Mayıs ayı sonrasında EGM İstihbarat Başkanlığı’nda Bilgi Teknolojileri Şube Müdürlüğü görevinde bulundum.

                    2022 yılı Eylül ayından beri Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi Emniyet Müdürü olarak Polis Amirleri Eğitim Merkezinde (PAEM) alanımla ilgili çeşitli konularda dersler vermekteyim.    Halen Bilişim Güvenliği, Siber Suçlar, Siber Savaş, Adli Bilişim ve Yasal Teknik Takip Teknolojileri konularında çalışmalarıma ve araştırmalarıma devam etmekte, talep edilmesi durumunda alanda bilgi paylaşımlarında bulunarak gelişmelere katkı sağlamaya çalışmaktayım.

A.Hakan EKİZER

2.Snf. Emniyet Müdürü/Ankara

Telecommunication&Network Security Specialist

Computer Forensics & CyberCrime Expert

 EnCe, ACE, CCE, CHFI, CEH, MS CyberCrime LEO

Linux+,Security+,Network+, Project+, PMP